Informacje o kraju
Jak zostać uczestnikiem
О Vision Voyage
Informacje dla uczestników
Polecane serwisy
Ach, Grecjo! Marzenie duszy mojej!
Tyś piękna jak baśń…
Siergiej Jesienin

Interesujące fakty Przydatne rady

Państwo: Republika Grecka
Stolica: Ateny – najstarsza europejska stolica
Język urzędowy: grecki. Tysiące słów w wielu językach pochodzi z języka greckiego.
Największe miasta: Ateny, Saloniki, Pireus
System rządów: Republika parlamentarna
Prezydent: Karolos Papoulias, 16. prezydent Grecji, urzędujący od 12 marca 2005 roku. 3 lutego 2010 roku został wybrany przez parlament na drugą kadencję
Religia: prawosławie
Ludność: 11 309 885, mężczyźni – 49,49%, kobiety – 50,51% (wg obliczeń Eurostatu na dzień 1 stycznia 2010 roku)
Waluta: euro, które zastąpiło najstarszą europejską jednostkę monetarną – drachmę

Współczesna Grecja jest dziedziczką starożytnej kultury greckiej. Kultury, która jest uważana za kolebkę cywilizacji zachodniej, ojczyznę demokracji i filozofii europejskiej, podstawowych zasad fizyki i matematyki, jak również współczesnych igrzysk olimpijskich. Język grecki ma najdłuższą historię spośród wszystkich języków z grupy indoeuropejskiej i liczy 34 wieki samego tylko okresu piśmiennictwa. W oparciu o język grecki nastąpił rozwój łaciny oraz cyrylicy. Żaden inny kraj nie posiada tak bogatego dziedzictwa kulturowego, które w połączeniu z położeniem geograficznym czyni Grecję jednym z najczęściej odwiedzanych zakątków świata.

Różnorodność Grecji jest imponująca i dostrzegalna zarówno w zabytkach historycznych, jak i walorach przyrodniczych. Dzięki rozciągłości geograficznej przyroda Grecji jest niezwykle bogata, obejmuje bowiem krajobrazy przypominające nie tylko wyspy Hawajskie, ale również wysokogórskie wioski szwajcarskie i kurorty narciarskie ze śniegiem po kolana. Historia na każdym kroku przeplata się ze współczesnością – pomniki i zabytki dziedzictwa kulturowego sąsiadują z najnowocześniejszymi budynkami. Natomiast cerkwie dla prawosławnych Greków wciąż pozostają duchowym i kulturowym centrum życia. Jeśli chcesz trafić gdzieś w Grecji na podstawie adresu, to oprócz dzielnicy warto również wiedzieć, jaka jest najbliższa cerkiew, bo wówczas odnajdziemy adres bez trudu.

Jeszcze w latach 60. Grecja nie była tak popularnym kierunkiem wśród zagranicznych turystów, jak to ma miejsce obecnie. W tamtych czasach greckie warunki nie odpowiadały oczekiwaniom wymagających Europejczyków. Jednakże już wówczas ci, którzy przyjeżdżali do Grecji, doceniali obfitość świeżych produktów – warzyw, owoców, ryb, jak również ich niemal symboliczne ceny.

Lawrence Durrell, angielski powieściopisarz, w liście do Alana Thompsona pisał: „Na Korfu sprzedają doskonałe miejscowe wino. Smakiem i wyglądem przypomina zamrożoną krew. Wino kosztuje 6 drachm za butelkę. Czegoż chcieć więcej? W Anglii za takie pieniądze nie kupi się nawet butelki końskiego moczu. Wczoraj zjedliśmy iście królewski obiad – cefala czerwonego – pożywienie prawdziwych Epikurejczyków. Obiad kosztował nas zaledwie 20 drachm”.

Wszystkie te walory zachowały się w Grecji po dzień dzisiejszy mimo wielu różnych kłopotów, z którymi przyszło się temu krajowi zmierzyć. Być może Grecji udało się pokonać te trudności dzięki panującemu tu patriarchatowi, racjonalnemu myśleniu albo dlatego, że w niczym nikogo nie przypomina i kroczy własną drogą. Podczas gdy cały świat nazywa ten kraj Grecją, a jej mieszkańców – Grekami, to sami Grecy, nie bacząc na „międzynarodowe standardy”, uważają się – podobnie jak w przeszłości – za Hellenów, a swój kraj zwą Helladą. Podobnych przykładów jest bardzo wiele z tego względu, że każdy Grek czuje się dziedzicem starożytnej i wielkiej historii kraju.

Obecnie Grecja jest jednym z najbardziej popularnych i bezpiecznych kierunków podróży, gdyż w ciągu ostatnich 20 lat nastąpił znaczący rozwój infrastruktury turystycznej. Ponadto, dzięki nowoczesnym technologiom oraz poprawie jakości usług życie na wsi w zasadzie niczym się nie różni od życia miejskiego, chyba że tylko wolniejszym tempem. Ludzie są tu bardzo gościnni, serdeczni i otwarci. I ta właśnie południowa i słoneczna serdeczność zachwyci wszystkich dystrybutorów Vision podczas Vision Voyage-2013. Urok Grecji jest bowiem porywający i nie sposób się mu oprzeć.