INFORMACJE O KRAJU

WIETNAM O WIELU TWARZACH

Wietnam jest niezwykłym krajem, gdzie na stosunkowo niewielkiej przestrzeni można zaobserwować ogromną różnorodność i bogactwo krajobrazów, tradycji i zwyczajów, charakterów i stylów życia, języków i dialektów, jak również gustów kulinarnych. Podróż po tym kraju jest niezapomnianym przeżyciem, pełnym kolorowych wrażeń i zdarzeń.

CZEKOLADOWE RZEKI I PURPUROWE MIASTA

Aby lepiej zrozumieć Wietnam, spróbujmy wybrać się w niezwykłą podróż po tym kraju – od starożytnych świątyń na północy aż po nowoczesną metropolię Sajgon na południu. Najpierw odwiedzimy majestatyczny łańcuch górski Hoang Lien na północnych obrzeżach kraju i zamieszkujące go małe narody, które są dziedzicami oryginalnej kultury i pradawnych tradycji. Następnie zachwycimy się malowniczą zatoką Ha Long i wyruszymy 300 km w głąb kontynentu, gdzie znajduje się stolica Wietnamu – Hanoi.

Zacienione alejki parkowe i szmaragdowe jeziora w środku miasta, prastare pagody i świątynie – przeszłość i prawdziwa Azja pogardliwie spoglądają na warczący sznur motocykli i samochodów na ulicach. W ciągu nocy, jeśli podróżujemy autobusem, lub w ciągu godziny (w przypadku lotu samolotem) widoki zmienią się na niepowtarzalne pejzaże dawnej stolicy kraju Hue, tonącej w kwitnących drzewach. W odległości 80 kilometrów od Hue znajduje się miasto portowe Da Nang – nadmorska perła Wietnamu, oferująca dziesiątki kilometrów białośnieżnych plaż.

Kontynuując podróż na południe kraju, niebawem znajdziemy się w starożytnym mieście Hoi An, które zachwyca swym prawdziwie azjatyckim kolorytem i unikalną atmosferą błogiego spokoju.

Po kilkugodzinnej podróży turyści docierają do nadmorskiego miasta Nha Trang. Po kolejnych 230 kilometrach w kierunku południowej granicy znajdziemy się na wybrzeżu Phan Thiet. Kierując się dalej na południe, podróżnicy dotrą do nowoczesnej, kipiącej życiem metropolii Sajgon. Trudno w to uwierzyć, ale w odległości zaledwie 2 godzin jazdy od burżuazyjnego miasta Ho Chi Minh, które w europejskich przewodnikach jest nazywane azjatyckim Paryżem, rozpościera się niezwykła kraina – Wietnam Wschodni, znajdujący się w delcie ogromnej rzeki Mekong. Widok drewnianych łodzi, sunących nieustannie w dzień i w nocy po dopływach tej potężnej rzeki o czekoladowej barwie, przypomina kadry starych filmów o podróżach parostatkiem po Missisipi.

Nasza szybka „podróż” po Wietnamie nie daje pełnego obrazu tego kraju, ale pozwala poczuć jego koloryt i niezwykłą wszechstronność.

Wielobarwny Wietnam o różnych obliczach jawi się przed gośćmi w coraz to nowym świetle, niczym bogini Guanyin – opiekunka wietnamskich buddystów, której figurka z setką twarzy i rąk znajduje się w świątyniach i pagodach tego niezwykłego kraju.

JAK JEDNA RODZINA

Wietnam zamieszkują wspaniali ludzie – otwarci, emocjonalni, gościnni, pracowici i pogodni, którzy mówią o sobie, że są jak giętki młody bambus, który można nagiąć, ale nie da się go złamać. Źródłem pogody ducha i akceptacji świata, które są główną cechą mentalności Wietnamczyków, jest buddyzm wyznawany przez większość mieszkańców. Stosunek do czasu i życia w Wietnamie jest zupełnie inny niż w Europie. O ile w kulturze chrześcijańskiej czas jest postrzegany linearnie, z następstwem osobistych osiągnięć i przebytych etapów na linii życia, o tyle w kulturze wietnamskiej czas jest cykliczny, czyli każdy koniec jest jednocześnie początkiem – nowego dnia, tygodnia, sezonu, roku i nowego życia.

Nieprzypadkowo jednym ze świętych symboli Wietnamu jest kwiat lotosu. Wietnamczycy mówią, że kiedy Europejczycy patrzą na rozwinięty, pełen życia kwiat lotosu, to tak naprawdę widzą jego śmierć. Tymczasem dla Wietnamczyków zwiędły kwiat lotosu, pochylony ku ziemi, jest zarodkiem nowego życia, ponieważ kiełki nowego kwiatu już pną się ku słońcu.

Wietnamczycy mogą się nam czasem wydawać zbyt ciekawscy, ale dzieje się tak dlatego, że wszystko robią razem, dzielą się swoimi smutkami i radościami z przyjaciółmi i bliskimi. Niczym ptaki, przebywają w grupach. Nie jest to przypadkowe.

Zgodnie z przekazem mitologicznym, naród wietnamski pochodzi z małżeństwa smoka Lang Long Quana oraz górskiej wróżki – ptaka Au Ko. Legenda głosi, że ta para małżeńska wydała na świat 100 jaj, z których zrodziło się 100 dzieci, 50 spośród nich odeszło z matką w góry, a pozostałe zasiedliły równinne regiony kraju na wybrzeżu. W ten sposób powstał naród wietnamski.

Z PIERWSZYMI PROMIENIAMI SŁOŃCA

Język wietnamski posiada sześć tonów i jest niezwykle melodyjny, a jego dźwięk przypomina szczebiot ptaków. Na stosunkowo niewielkim terytorium brzmienie języka wietnamskiego zmienia się od twardego i wyraźnego dialektu hanojskiego aż po miękką i płynną mowę mieszkańców Centralnego i Południowego Wietnamu, która nawet w przypadku kłótni i podniesionego głosu jest przez cudzoziemców odbierana jak wymiana serdeczności pomiędzy przyjaciółmi. Różnorodność dialektów dobrze odzwierciedla charakter i mentalność mieszkańców trzech głównych regionów kraju – środkowego, północnego i południowego, które kształtowały się w różnych warunkach klimatycznych i geograficznych.

Wietnamczycy – to naród skowronków, o świcie wszędzie już kipi życie, mieszkańcy spieszą się na stadiony i do parków na obowiązkową poranną gimnastykę, uliczni handlarze z garnkami aromatycznej zupy pho, bidonami z kawą i koszami bagietek zajmują strategiczne pozycje w oczekiwaniu na zgłodniałych klientów. A na placach i ulicach budzą się do życia głośniki, które nadają poranne wiadomości i piosenki narodowe. Niezależnie od tego, w jakim mieście wietnamskim się znajdziemy, poranny spacer jest obowiązkowym punktem programu, jeśli chcemy poznać wielobarwną kulturę Wietnamu i zwyczaje jego mieszkańców.

WALKA O DOSKONAŁOŚĆ

Wietnam jest najstarszym krajem w Azji Południowo-Wschodniej. Historia cywilizacji tego kraju liczy 4 tysiące lat. Jest to kraj o bogatych zasobach, pięknej tropikalnej przyrodzie i bohaterskich tradycjach walki o niepodległość. Wietnamskie kroniki wspominają o 13 wojnach wyzwoleńczych, które przyszło stoczyć narodowi wietnamskiemu. Wietnam znajduje się na drażliwym skrzyżowaniu dróg, łączących Chiny i Indie – dwie duże cywilizacje wschodnie, z których do Wietnamu przyszedł buddyzm szkoły thien (zen lub dhyana), a później również hinduizm. Wietnamczycy przez cały czas dążyli jednak do zachowania swojej samodzielności i niezależności państwowej. Zaczynając od XVII wieku do Wietnamu zaczęła przenikać również kultura europejska, która została najpierw przyniesiona przez katolickich misjonarzy i kupców, a następnie francuskich kolonizatorów, którzy przez około 100 lat rządzili krajem. Jednakże cechą wyróżniającą naród wietnamski przez cały czas była nie tylko umiejętność adaptacji do obcej kultury, ale również jej doskonalenia i dostosowania do swoich potrzeb.

Tłem kształtowania się i rozwoju narodu wietnamskiego były nie tylko ciągłe wojny z obcym najeźdźcą, ale również walka z żywiołem. Tajfuny, wylewy rzek i częste susze zmuszały Wietnamczyków do budowania grobli wzdłuż rzek, sztucznych jezior, kanałów nawadniających i nasypów, zatrzymujących wodę na polach ryżowych. Jednocześnie przyroda bardzo hojnie obdarzyła Wietnam wspaniałymi pejzażami i różnorodnością krajobrazów. Znajduje się tu 5 pomników światowego dziedzictwa przyrody i kultury UNESCO.

ŚWIATOWE DZIEDZICTWO

Pierwszym obiektem wpisanym na światową listę UNESCO była cytadela miasta Hue, które do 1945 roku było politycznym, kulturowym i religijnym centrum Wietnamu. Stare miasto, położone na brzegach malowniczej rzeki Huong, składa się z cesarskiego, zakazanego i wewnętrznego miasta. Pałace, świątynie, grobowce i twierdze zachwycają swym wytwornym stylem architektonicznym i szlachetnym pięknem.

W 1994 roku na listę obiektów przyrody UNESCO została wpisana zatoka Ha Long, będąca odnogą Zatoki Tonkińskiej, z unikalnym krajobrazem, na który składa się około 3 000 wysp, skał i jaskiń. Zatoka, którą mieszkańcy nazywają ósmym cudem świata, zachwyca widokiem wysp o najróżniejszych kształtach, z których niemal każda ma swoją nazwę. Interesująca historia wiąże się z tą zatoką i radzieckim kosmonautą Hermanem Titowem. W 1962 roku Herman Titow i Ho Chi Minh płynęli zatoką, Titow z zaciekawieniem wskazywał na kolejne wyspy, a wódz narodu wietnamskiego z entuzjazmem tłumaczył, że, przykładowo, „to jest wyspa Kura, a tamta – to Czajnik”. Okazało się, że jedna z wysp, na którą wskazał kosmonauta, nie miała nazwy. Gospodarz natychmiast więc nazwał ją na cześć gościa. Dzisiaj jest to Wyspa Titowa i w niedługim czasie ma na niej stanąć pomnik zdobywcy Kosmosu.

W 1999 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO zostało wpisane starożytne miasto Hoi An oraz zabytkowy kompleks świątyń My Son. Historyczne miasto Hoi An stanowi przykład doskonale zachowanego portu handlowego w Azji Południowo-Wschodniej z okresu XV-XIX w. Pod koniec XIX wieku rzeka łącząca Hoi An z morzem zmieniła swój bieg i miasto utraciło status portu morskiego, przekazując tę funkcję miastu Da Nang. Niemniej jednak, zabytkowe miasto doskonale zachowało swą barwną architekturę. Starożytny kompleks świątyń My Son znajduje się w odległości 30 kilometrów od Da Nang i stanowi dziedzictwo architektury starożytnego cesarstwa Czamów, którego ziemie rozciągały się od prowincji Ninh Binh w środkowej części kraju aż po prowincję Ninh Thuan w Południowym Wietnamie. Zachowały się tu przykłady starożytnej architektury Czamów –fragmenty murów, kolumny i ołtarze, bogato zdobione ornamentami i kamiennymi rzeźbami.

W 2003 roku na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego wpisano również Park Narodowy Phong Nha-Ke Bang, uznawany za najstarszy park w Azji. Na ogromnej przestrzeni rezerwatu przyrody, ciągnącego się aż po granicę z Laosem, znajdują się 65-kilometrowe korytarze jaskiń z podziemną rzeką. W 2009 roku brytyjscy naukowcy, badający podziemne ciągi parku Phong Nha-Ke Bang, dokonali sensacyjnego odkrycia. Odkryli bowiem jaskinię Son Doong (co po wietnamsku oznacza „Jaskinię Górnej Rzeki”), która jest największą z dotychczas odkrytych na świecie. Wymiary tego olbrzymiego podziemnego pałacu na brzegu podziemnej rzeki są imponujące: 150 m szerokości i ponad 200 m wysokości. Jaskinia nie została jeszcze do końca zbadana przez naukowców. Wietnam ma do pokazania światu jeszcze wiele wspaniałych przykładów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.