Poznaj rodzaje dopasowań słów kluczowych w Google Ads

Odpowiednio korzystając z różnych typów dopasowań słów kluczowych w kampaniach Google Ads, sprawnie dotrzesz do właściwej grupy odbiorców i zmaksymalizujesz zwrot z inwestycji. Przeczytaj artykuł, w którym zostały opisane trzy rodzaje dopasowań słów i twórz lepsze kreacje reklamowe.

Czym są słowa kluczowe w kampaniach Google Ads?

Słowa kluczowe w Google Ads odgrywają decydującą rolę, jeśli chodzi o czas i miejsce wyświetlania reklamy użytkownikom poszukującym produktów bądź usług związanych z daną frazą. Każde słowo kluczowe wyróżnia się odrębnymi cechami wpływającymi na skuteczność kampanii reklamowej. Należą do nich między innymi takie elementy jak konkurencyjność i koszt za kliknięcie (CPC).

Dopasowanie przybliżone

Jeśli zależy Ci na dotarciu do szerokiej grupy potencjalnych klientów, dobrym wyborem będzie dopasowanie przybliżone. W tej postaci kreacji reklamowej prezentuje się odpowiedzi na zapytania użytkowników, które są zbliżone do konkretnego słowa kluczowego, ale niekoniecznie identyczne. Dopasowanie przybliżone reaguje na rozmaite warianty frazy kluczowej, takie jak synonimy, frazy powiązane, błędy ortograficzne, rożne formy gramatyczne. Jeśli wybierzesz na przykład słowo „sukienka”, reklama będzie się wyświetlać również w odpowiedzi na zapytania takie jak „długa sukienka na wesele” czy „elegancka sukienka na wieczór”. Ten rodzaj dopasowania może się okazać szczególnie przydatny, gdy zechcesz poszerzyć zasięg swojej kampanii Google Ads. Oczywiście jak każda opcja ma on swoje wady. Korzystając z dopasowania przybliżonego, należy szczególnie pamiętać o konieczności starannej analizy i optymalizacji reklamy, aby uniknąć dotarcia do osób mniej zainteresowanych ofertą. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że może ono wiązać się z gorszymi efektami kampanii pod względem konwersji.

Dopasowanie do wyrażenia

W sytuacji, gdy chcesz precyzyjniej kierować swoje reklamy, wybierz dopasowanie do wyrażenia. Pozwala ono na zachowanie pewnej elastyczności – umożliwia wyświetlanie reklam w odpowiedzi na zapytania zawierające frazę kluczową lub jej bliskie warianty z zachowaniem przy tym kolejności słów we frazie.

Korzystając z dopasowania do wyrażenia, należy umieścić w cudzysłowie frazę kluczową. Przykładowo jeśli Twoje słowo kluczowe to „sukienka na lato”, reklamy będą się wyświetlały zarówno w odpowiedzi na zapytania takie jak „biała sukienka na lato”, jak i „sukienka na lato jaki materiał” oraz różne inne frazy mające identyczną kolejność słów.

Dopasowanie na wyrażenia zapewnia większą kontrolę nad tym, kiedy wyświetla się reklamę. Pozwala również na to, by kampanie były pokazywane wyłącznie w odpowiedzi na zapytania blisko związane z konkretną frazą kluczową. Wybór tego typu dopasowania pomaga w dotarciu do grupy docelowej i zmniejsza ryzyko wyświetlania reklam na nieistotne dla kampanii zapytania.

Dopasowanie ścisłe

Kolejnym typem dopasowania słów kluczowych w kampaniach Google Ads jest dopasowanie ścisłe do wyrażenia. W jego przypadku reklama zostaje wyświetlana tylko wtedy, gdy zapytanie wyszukiwania dokładnie odpowiada określonemu słowu kluczowemu bądź jego bardzo bliskiemu znaczeniu, uwzględniając kontekst i poszczególne warianty semantyczne. Aby skonfigurować dopasowanie ścisłe, słowo kluczowe trzeba umieścić w nawiasach kwadratowych. Przykładowo jeśli słowo kluczowe to „sukienka letnia”, reklama będzie wyświetlana jedynie wtedy, gdy użytkownik wpisze w okno wyszukiwarki właśnie to wyrażenie bądź mocno zbliżone zapytanie takie jak „sukienka na lato”.

Korzystanie z dopasowania ścisłego pozwala na bardziej precyzyjne kierowanie reklam oraz zwiększenie trafności kampanii Google Ads. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że ogranicza ono zasięg  reklam. Dlatego ważne jest zrównoważenie dopasowania ścisłego z innymi typami, aby zoptymalizować skuteczność kampanii. Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze właściwego typu dopasowania słów kluczowych, możesz zdecydować się na kontakt ze specjalistami od kampanii Google Ads w Lublinie z agencji IBIF: https://www.ibif.pl/oferta/kampanie-google-ads.